تاریخ انتشار : پنجشنبه 10 فروردین 1402 - 14:43
کد خبر : 780

جزیره هرمز به‌عنوان سایت موزه ثبت می‌شود

جزیره هرمز به‌عنوان سایت موزه ثبت می‌شود

به گزارش پایگاه باور خبر،  محمد محسنی با بیان این مطلب افزود: مکاتبه با مسئولان قضایی در هرمزگان با توجه به اهمیت و لزوم حفظ آثار طبیعی جزیره هرمز مانند خاک‌های رنگی تجدید ناپذیر آن انجام شد تا اقدام‌های پیشگیرانه انجام شود. مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان افزود: برای آنکه این اداره‌کل بتواند جلوی

به گزارش پایگاه باور خبر،  محمد محسنی با بیان این مطلب افزود: مکاتبه با مسئولان قضایی در هرمزگان با توجه به اهمیت و لزوم حفظ آثار طبیعی جزیره هرمز مانند خاک‌های رنگی تجدید ناپذیر آن انجام شد تا اقدام‌های پیشگیرانه انجام شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان افزود: برای آنکه این اداره‌کل بتواند جلوی چنین تخریب‌هایی را در جزیره هرمز گرفته و مانع از خروج خاک آن توسط مسافران به خارج از این جزیره بشود ابزار قانونی در اختیار ندارد و قانون هم رسیدگی به تخریب مناظر و آثار طبیعی را بر عهده میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قرار نداده است اما از بابت حفظ طبیعت و آثار تاریخی و میراث سرزمینی به این موضوع پرداخته‌ایم.

او ادامه داد: علاوه بر نامه‌نگاری انجام‌شده با اداره‌های دولتی مختلف در حال هماهنگی با سازمان بنادر و دریانوردی، مردم و گمرک برای ممنوع کردن برداشت خاک از جزیره هرمز و حتی سایر جزایر هستیم و نباید اجازه داد کسی به مکان‌های دارای طبیعت متفاوت آسیب وارد کند، حال این آسیب با برداشت خاک یا با روش دیگری باشد.

محسنی اظهار داشت: این تخریب‌ها و بردن خاک جزیره هرمز به خارج از این جزیره توسط مسافران اقدامی نادرست است و تصور کند اگرچند صد هزار نفر انسان روزانه ۲۰۰ گرم خاک این جزیره را با خود خارج کنند چه بر سر این جزیره خواهد آمد، حال اگر ۵۰۰ هزار نفر از جزیره هرمز دیدن کرده و هرکدام ۵۰۰ گرم خاک همراه خود خارج کنند چه حجم بالایی از خاک این جزیره خارج می‌شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان با اشاره به اینکه  ان‌شاءالله جزیره هرمز به‌عنوان سایت موزه ثبت می‌شود، افزود: برای آنکه در آینده حوادث سال جاری تکرار نشود مسیر گردشگری هرمز مشخص می‌شود که اکنون در حال انجام کاره‌ای لازم برای این منظور هستیم.

او بیان داشت: مسیر ورود و خروج و تردد گردشگران به محل جاذبه‌های گردشگری باید مشخص باشد و کسی نتواند از آن تخطی کند، تا دیگر شاهد نباشیم فردی مشغول کندن سنگ، برداشت خاک و آسیب زدن به سیما و منظر طبیعی آن است.

محسنی ادامه داد کشورهای گردشگر علائم و نشانه‌هایی هم برای گردشگران مشخص می‌کنند که در صورت تخطی افراد از آن‌ها با مجازات روبرو می‌شوند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان ابراز کرد: علاوه بر تخریب منظر گردشگری شاهد حرکت‌های ناایمن افرادی هستیم که برای استفاده از این مناظر در فرصت اندک تعطیلی‌های نوروزی به جزایر هرمزگان سفر می‌کنند که تلاش داریم جلوی این رفتارهای که هم به خودشان و هم جامعه آسیب وارد می‌کند گرفته شود.

او افزود: بنابراین برای جلوگیری از چنین وضعیتی برنامه‌ریزی‌شده که در وهله اول شرایط گردشگری در جزیره هرمز، قبل از ورود مسافران و گردشگران به آن‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود و مسیر گردشگری هم مشخص و تعیین و با آن آشنا خواهند شد.

محسنی ادامه داشت:‌ حتی نقشه‌ای در اختیار گردشگران قرار خواهد گرفت که مسیر حرکت و گردش را در این جزیره نشان می‌دهد و می‌توانند آن را در طول مسیر از طریق اسکن تابلوهای قرارگرفته در اتوبوس‌های دریایی و بندرهای این مسیر دریایی دانلود کنند،‌ این نقشه علاوه بر اتوبوس‌های دریایی در بندر شهید حقانی و بندر جزیره هرمز هم در معرض دید گردشگران قرار خواهد گرفت.

او بیان کرد: برای اینکه بتوان در این راستا موفق بود باید از خود جامعه محلی استفاده کرد و نشست‌های مشترکی با مردم داشت و آن‌ها را توجیه کرد و رفتار اکنون مسافران و گردشگرانی که وارد جزیره هرمز شده و با خود خاک این جزیره را خارج می‌کنند به اقتصاد گردشگری این جزیره و مردم ساکن آن آسیب وارد می‌کند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان ابراز کرد: امید می‌رود بتوان این طرح را تا پایان اردیبهشت تکمیل و اجرایی کرد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

باور خبر دیدگاه مدیریت فرهنگ آفرینان فرهنگ آفرینان مانوش

فرهنگی

اخبار سیاسی