تاریخ انتشار : چهارشنبه 22 آذر 1402 - 13:06
کد خبر : 3312

اعضای کابینه سیزدهم در حاشیه جلسه دولت چه گفتند؟

اعضای کابینه سیزدهم در حاشیه جلسه دولت چه گفتند؟
از تصویب لغو روادید با ۳۲ کشور تا برگزاری ۸۰ نشست دانشجویی با حضور اعضای دولت در دو ماه گذشته.

به گزارش باورخبر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، اعضای کابینه سیزدهم در حاشیه جلسه امروز (چهارشنبه) بیست و دوم آذر ۱۴۰۲هیئت وزیران در حیاط دولت با حضور در جمع خبرنگاران به سوالات‌شان پاسخ دادند.

وزیر فرهنگ: افزایش مخاطبان سینما و فروش فیلم

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه جلسه هیات دولت به افتتاح هشتصد و سی و دومین سینما اشاره کرد و گفت: تا نوروز امسال این عدد به ۹۰۰ سینما می رسد و پیش بینی می‌شود تا پایان سال مخاطبان سینما به ۳۰ میلیون نفر و فروش فیلم ها نیز به هزار میلیارد تومان برسد.

وی ادامه داد: در ابتدای دولت سیزدهم ۵۷۰ سینما در سراسر کشور فعال بود که در این مدت این میزان به ۹۰۰ سینما رسیده است.

وی با بیان اینکه بر اساس اعلام سازمان حج و زیارت از ۲۸ آذرماه اعزام حج عمره مفرده آغاز می شود، افزود: از سازمان هواپیمایی و بانک مرکزی هم بابت همکاری تشکر می‌کنم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآورشد: عمره مفرده بعد از ۹ سال توقف از سر گرفته می شود و اولویت با افرادی است که ثبت نام کرده اند.

اسماعیلی با بیان اینکه اجرای استاد انتظامی را در تالار وحدت داشتیم و قرار شد چند روزی هم در دی ماه مجددا این کنسرت برگزار شود، افزود: همچنین روز گذشته ۱۳۰۰ کانون فرهنگی مساجد ویژه بانوان افتتاح شد که کار بزرگی است و زنان با حضور در این کانون ها، فضای تعاملی بیشتری خواهند داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه ضمن قدردانی از هنرمندان کشور که با گرایش‌های مختلف و نگاه‌های متفاوت و به دعوت سازمان سینمایی، در جلسه با رئیس سازمان برنامه و بودجه شرکت کردند، خاطرنشان کرد: اینکه فارغ از گفت و گوها، انتقاد و پیشنهادی وجود دارد نشان‌‍دهنده انسجام حوزه فرهنگی، هنری و و همگرایی میان دولت و اصحاب فرهنگ و هنر است.

اسماعیلی درباره تدابیر دولت برای استفاده از تسهیلات حج مفرده نیز توضیح داد: در ارتباط با عمره مفرده، این امکان با استفاده از ارز نیمایی فراهم و بسته هزینه های این سفر از ۴۰ تا ۴۴ میلیون تومان اعلام شد. البته با دستور رئیس به‌تدریج زمینه حمایت‌های جدی‌تری را فراهم می کنیم.

وی درباره افزایش بودجه سینما در بودجه ۱۴۰۳ با اشاره به اینکه در حوزه سینما گشایش‌های بسیار خوبی داشتیم و برای سال ۱۴۰۳ دولت هنوز ردیف‌ها داده نشده است، اظهار داشت: امسال برای اولین بار لایحه بودجه در دو بخش به مجلس ارائه می‌شود که یک بخش احکام است که اکنون در صحن مجلس در رفت و برگشت است و آقای منظور و دوستان ما روی جداول در حال توافق هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه تلاش ما این است که بودجه وزارت فرهنگ کاملا عملیاتی شود، ادامه داد: به عنوان مثال در حوزه نمایشگاه کتاب حدود ۱۶۰ میلیارد تومان هزینه می‌شود و وزارت ارشاد این مقدار یارانه را به طور مستقیم در اختیار مردم قرار می دهد.

اسماعیلی افزود: این وزارتخانه در معاونت فرهنگی و حوزه کتاب ۱۱ جشنواره ملی و بین‌المللی برگزار می کند و در حوزه سینما غیر از تولیداتی که در بنیاد فارابی انجام می شود و یک کار حمایتی است، ده‌ها جشنواره در سطح ملی، استانی و بین‌المللی برگزار می‌شود و همه اینها نیازمند حمایت جدی‌تر است.

وی خاطرنشان کرد: در جلسه امروز هیات دولت گزارشی که توسط اینجانب در بحث افزایش نشاط فرهنگی و اجتماعی در کشور ارائه شد با تقدیر رئیس جمهور همراه بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: بخش عمده ای از توقعات اصحاب فرهنگ و هنر در لایحه برنامه هفتم توسعه و صندوق هنرمندان آمده است و در مورد نظام مالیاتی هم با هماهنگی وزیر اقتصاد در لایحه ارسالی دولت به مجلس اصلاحات لازم انجام شد و امید است بتوانیم بخش مهمی از این مطالبات را در اسناد قانونی پیش‌رو حل کنیم.

اسماعیلی درباره صدور مجوزهای الکترونیکی کسب و کار نیز گفت: همه بخش‌های وزارتخانه در سامانه حضور دارند البته ممکن است در ارتباط با نحوه صدور مجوزها اختلاف دیدگاه‌هایی وجود داشته باشد که این موارد را با همکاری وزارت اقتصاد دنبال و رفع می کنیم.

وی درباره جشنواره‌های فجر نیز گفت: دبیران جشنواره در این زمینه اطلاع رسانی می کنند و من هم در روزهای آینده در این زمینه نشست مطبوعاتی خواهم داشت و جزئیات جشنواره را به اتفاق همکارانم و مسئولان بخش‌ها به اطلاع مردم خواهیم رساند.

اسماعیلی در واکنش به ماجرای پیرمرد گیلانی هم گفت: این موضوع جدید و تغییر ساختارهای رسانه‌ای است. قبلا اگر فردی قصد بیرون دادن کاست یا نوار داشت باید هماهنگی های لازم را انجام می داد تا یک چیزی از او ضبط شود اما اکنون با همین تلفن همراه که در اختیار همه قرار دارد، اجرای افراد را به راحتی می توان ضبط و پخش کرد.

وی عنوان کرد: این تغییر در واقع تغییر فناوری است. فناوری‌ها تغییر کرده و قدرت نشر صد برابر قبل شده و این یک امتیاز است و ما به آن به عنوان یک فرصت نگاه می‌کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: همانطور که این فیلم از این شهروند گیلانی ما بیرون آمد امروز شما می‌بینید که در تانزانیا، آمریکا و هندوستان نیز همخوانی می‌کنند و این موضوع نشان می‌دهد که ما یک حوزه فرهنگی، هنری، قوی محلی و قومی داریم که در گیلان، آذربایجان و خراسان نیز وجود دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه در چند روز آینده عاشیق‌های ترکی را داریم و این را منطقه به منطقه انجام می‌دهیم، اظهار داشت: ما ۴۵ سال در مورد موسیقی سند نداشتیم.

اسماعیلی بیان داشت: در سند موسیقی که به تصویب شورای معین شورای عالی رسید در یکی از بندهای مهم آن اشاره شده که دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مکلف هستند از موسیقی‌های محلی نواحی حمایت جدی داشته باشند.

وزارت دفاع ساخت هلیکوپتر بومی را آغاز کرده است

امیر محمدرضا قرایی آشتیانی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح هم در حاشیه جلسه هیات دولت در گفت و گو با خبرنگاران درباره اقدامات وزارت دفاع گفت:‌ این وزارتخانه در حال ارتقا سامانه ها است یا به شکل تلفیقی فعالیت دارد یا سامانه های جدیدی را تعریف و تولید می کند.

وی اظهار داشت: در همه زمینه ها اقدامات بزرگی در حال انجام است و به دلیل محدودیت، به مرور رونمایی می کنیم. بنابراین کارهای بسیار بزرگی است که دنبال می شود و نمونه های آن نظیر تجهیز پهپاد کرار و سامانه مجید بود.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح درباره ساخت هلیکوپتر بومی افزود: ما مشغول انجام اقداماتی در این زمینه هستیم.

امیر آشتیانی درباره جایگزینی سلاح «مصاف» با «ژ ۳» در نیروهای مسلح  هم باید گفت که مصاف یک سلاح پیشرفته ساخت وزارت دفاع است که رفته‌رفته مجموعه‌هایی را با آن تجهیز می‌کنیم.

وی با اشاره به انجام مراحل تست جت آموزشی پیشرفته یاسین گفت: این محصول یکی از پیشرفته‌ترین جت‌های آموزشی است که خلاء روند آموزشی ما را جبران می‌کند.

وزیر میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی: تصویب لغو روادید با ۳۲ کشور در دولت

عزت الله ضرغامی،  وزیر میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی نیز در حاشیه نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: دولت تصمیم دارد درهای کشور را به روی دنیا باز کند. زمانی ما فقط شعار می‌دهیم اما زمانی عمل می‌کنیم. این تصمیم بسیار شجاعانه و مدبرانه‌ای بود که دولت گرفت. ما با مردم دنیا کار داریم و این لغو یک‌طرفه روادید در واقع حرف زدن با مردم دنیاست.

ضرغامی ادامه داد: جمهوری اسلامی نشان داد که آمادگی دارد درها را به روی مردم دنیا باز کند و تسهیلات بیشتری برایشان فراهم کند تا مردم دنیا بتوانند به راحتی به کشور ما بیایند و از مزیت‌های آن استفاده کنند در کنار آن بسیاری از تبلیغات منفی، شایعات و ایران‌هراسی که امروز یکی از ترفندهای نظام استکباری است، خنثی شود.

ضرغامی با اشاره به اینکه نمایشگاه شکوه پارس دی ماه در پکن برگزار می شود ، اظهار داشت: مجوز خروج ۲۱۱ قلم شی تاریخی ارزشمند از دوره عصر آهن تا دوره صفویه که اشیا بسیار ارزشمندی هستند با مراقبت کامل صادر شده و مقرر شد که دولت چین این هزینه ها را تقبل کند.

وزیر میراث فرهنگی گفت: این نمایشگاه تاریخ و تمدن ایران را به کشور بزرگ چین معرفی می‌کند و در جذب گردشگران چینی که بازار مهمی است، تاثیر گذار است و نقش مهمی خواهد داشت و متقابلا بر اساس تفاهمی که با چین داشتیم نمایشگاهی هم آنها در موزه ملی ایران برگزار خواهند کرد، برگزاری این نمایشگاه برای معرفی تاریخ و تمدن ایران و ترویج مزیت های نسبی کشورمان در حوزه گردشگری بسیار موثر است.

وی افزود: سالهاست که اتحادیه اروپا با روادید شینگن یک یکپارچگی در حوزه ارتباطات و گردشگری ایجاد کرده است و اخیر کشورهای حاشیه خلیج فارس هم چنین روادیدی برای خودشان تعریف کردند خوب است که این دولت با تدبیر و شجاعت با استفاده از اهمیت گردشگری چنین اقداماتی را انجام دهد .

ضرغامی گفت:من روی گردشگری تاکید دارم چون نگاه ما این است که گردشگری حق همه مردم دنیا است و ایران به لحاظ تاریخی، طبیعت، اکوتوریسم ، مردم مهمان نوازی و گردشگری سلامت از دیدنی ترین کشور هاست .

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: احیای زیست فضا پس از ۱۱ سال

عیسی زارع‌پور،  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: از ابتدای دولت سیزدهم تا کنون ۵ هزار و ۶۰۰ روستای جدید به اینترنت دسترسی پیدا کردند و تا پایان سال تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار نیز به اینترنت متصل خواهند شد. این تعداد روستا که در دولت سیزدهم به اینترنت متصل شدند، معادل ۴ سال پیش از آن است.

وی افزود: اتفاق بسیاری بزرگی است که به آبادی روستاها منجر می‌شود و انگیزه برای مهاجرت معکوس ایجاد می‌کند.

زارع‌پور تاکید کرد: پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارهای مهم‌ترین پروژه ما در حوزه ارتباطات است و کار با قوت جلو می‌رود. در بیش از ۱۰۰ شهر کار اتصال تمام شده است و نزدیک به ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار خانوار تحت پوشش قرار گرفته‌اند و تا پایان سال به ۸ میلیون خانوار تحت پوشش خواهیم رسید.

سرعت‌هایی که با این فناوری می‌توانیم برای مردم مهیا کنیم، سرعت‌های چند ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه‌ای است.

وزیر ارتباطات اعلام کرد: در سفر گذشته رئیس جمهور به استان البرز این طرح را در شهرستان چهارباغ اجرا کردیم و در منزل و محل کار مردم حاضر شدیم و سرعت‌های بیش از ۹۰۰ مگابیت بر ثانیه بود. در تلاش هستیم تا پایان دولت چنین امکانی را برای مردم در تمام شهرها ایجاد کنیم.

زارع‌پور خاطرنشان کرد: در هفته گذشته کپسول زیستی جدید کشور با یک پرتابگر جدید با موفقیت پرتاب و زیست در فضا بعد از ۱۱ سال احیا شد. این مسیر پرشتاب دنبال خواهد شد.

تمام دستگاه‌ها باید خدمات خود را از طریق پنجره ملی خدمات دولت هوشمند ارائه کنند که اکنون آمار به ۷۰ درصد رسیده است. امیدوارم تا پایان سال شاهد ارائه ۱۰۰ درصدی خدمات از این طریق باشیم. وزارت ارتباطات اکنون بیش از ۹۰ درصد خدمات خود را به صورت برخط و از طریق این پنجره ارائه می‌دهد و موارد باقیمانده ظرف چند روز آینده به پایان خواهد رسید.

معاون حقوقی رئیس جمهور: احکام صادره در مورد منافقین به محاکم قضایی خارجی ارسال می‌شود

محمد دهقان معاون، معاون حقوقی رئیس جمهور نیز در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ارجاع اختلافات به دیوان داوری بین المللی موضوعی است که در توافقنامه امضاء شده بین ایران و بحرین مطرح شده است و ما بر اساس همین توافق موضوع تحمیل ضرر به شرکت‌های بانکی و بیمه ای کشورمان از سوی بحرین را در دیوان داوری مطرح می کنیم.

وی افزود: در یک مورد کشور بحرین ضرر یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری به دارایی‌های بانک مرکزی وارد کرده است، ضرر مربوط به حوزه بیمه چند میلیون دلاری است.

دهقان درباره رسیدگی به پرونده جنایات منافقین اظهار داشت: دادگاه برای رسیدگی به این پرونده تشکیل شده و همکاری خوبی در این باره بین قوای قضائیه و مجریه وجود دارد، مستندات و شهود درباره جنایات منافقین وجود دارد و کار رسیدگی به این پرونده نیز در حال انجام است.

معاون حقوقی رئیس جمهور اظهار داشت: متأسفانه پیش از این غفلتهای در رسیدگی به این پرونده صورت گرفت اما در این دولت کار با جدیت در حال انجام است.

وی افزود: پس از رسیدگی به پرونده و صدور احکام قضایی، آن بخش از احکام که قابلیت اجرا از طریق محاکم حقوقی و قضایی کشورهای دیگر را داشته باشد از طریق مرکز حقوق بین الملل به محاکم قضایی کشورهای مورد نظر برای شناسایی و اجرای احکام در خصوص منافقین ارائه خواهد شد.

وزیر آموزش و پرورش: بودجه وزارت آموزش و پرورش بر مبنای برنامه هفتم تنظیم می‌شود

رضامراد صحرایی، وزیر آموزش و پرورش نیز در حاشیه جلسه هیات وزیران، روند هوشمندسازی مدارس را در بخش‌های مختلف متفاوت دانست و گفت: در برنامه هفتم اتصال تمامی مدارس کشور به اینترنت پر سرعت از طریق فیبر نوری پیش‌بینی شده است و در پیشرفت فیبرنوری اولویت با مدارس بوده که این کار در مسیر اجرایی است.

وی درباره بودجه آموزش و پرورش در برنامه هفتم توسعه هم توضیح داد: برنامه هفتم توسعه به گواه متخصصان آموزش و پرورش، تعلیم و تربیت قوی‌ترین برنامه پس از انقلاب است. که نزدیک به ۳۰ حکم آن مرتبط با این وزارتخانه است که در قالب ۶ و ۷ ماده اختصاصی آمده است.

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: بر اساس این سند، تقویت اجرای سند تحول بنیادین، افزایش کیفیت مدارس دولتی و آموزش در دستور کار قرار دارد.

صحرایی با بیان اینکه دولت امسال در بودجه‌نویسی تجربه جدیدی دارد، گفت: درباره بودجه آموزش و پرورش باید به جداول مراجعه کرد اما قول سازمان برنامه و بودجه این است که بر مبنای احکام آمده در برنامه هفتم، بودجه این وزارتخانه تنظیم شود.

وی درباره جذب معلمان حق‌التدریسی و سامان‌دهی وضعیت این گروه بیان داشت: سال گذشته، وزیر آموزش پرورش و رئیس سازمان برنامه و بودجه وقت و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی توافق کردند که سال تحصیلی ۱۴۰۲- ۱۴۰۱ ، سال پایان به کار گیری نیروهای خرید خدمات در نظام آموزش و پرورش باشد.

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: با وجود ردیف‌های استخدامی خوب و قبولی ۴ هزار نفر از این نیروها در آزمون استخدامی، تعدادی از آنها هم قبول نشدند و در سال جدید به دلیل کمبود نیرو، با کسب اجازه از رئیس جمهور از آنها استفاده کردیم اما راهی جز آزمون برای تبدیل وضعیت وجود ندارد.

صحرایی تصریح کرد: خدمات این گروه از معلمان شایسته تقدیر بوده و در نظام برنامه‌ریزی به گونه‌ای اقدام خواهد شد که به سنوات خدمت این گروه با توجه به سابقه تجربه آنها امتیاز تعلق گیرد.

وی درباره صدور مجوز الکترونیکی از سوی وزارت آموزش و پرورش برای مدارس غیرانتفاعی هم توضیح داد: وزارتخانه با این مدارس و درگاه ملی مجوزها در تعامل تنگاتنگ بوده و پیشرفت قابل توجهی داشته است.

وزیر آموزش و پرورش یادآورشد: این وزارتخانه به عنوان بزرگترین دستگاه اداری کشور مقام نخست ارائه خدمات در پنجره خدمات را میان دستگاه‌های اجرایی در کشور دارد.

صحرایی با بیان اینکه سازمان های تابعه هم کار خود را در صدور مجوزهای الکترونیکی آغاز کرده‌اند، توضیح داد: برخی از آنها باید مجوز خود را از روش های دیگری اخذ کنند چون ماهیت حاکمیتی دارند و مطمئن هستیم که مشکل به صورت زیرساختی حل خواهد شد.

وی درباره روند توزیع شیر در مدارس ابتدایی هم گفت: این فرایند پس از یک وقفه ده‌ساله که تمام زیرساخت‌های آن از بین رفته بود، آغاز شده است و در مجموع از میان ۸ میلیون دانش‌آموز مقطع ابتدایی مدارس دولتی، ۷۰ درصد شیر را دریافت می‌کنند.

وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: پراکندگی توزیع شیر در استان‌ها متفاوت است، در ۱۲ استان پوشش صددرصدی و هفت استان تا ۷۰ درصد زیر پوشش طرح توزیع رایگان شیر قرار گرفته اند و هشت استان نیز قراردادهای خود را این هفته نهایی می‌کنند.

صحرایی افزود: در ۴ استان هیچ‌یک از شرکت‌های لبنیاتی خدمات ارائه نداده اند که این موضوع با وزیر کشاورزی مطرح شده و حتما صنایع لبنی که شیر در اختیار مدارس قرار ندادند به دلیل عدم ایفای نقش مهم به این وزارتخانه معرفی خواهند شد.

وزیر علوم: خوابگاه‌های متاهلی را توسعه می‌دهیم

محمدعلی زلفی گل، وزیر علوم در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره مشکلات خوابگاه‌های متاهلی دانشجویی گفت: دیروز شخص ریاست محترم جمهوری از ما خواسته بود که پیشنهادات خود را درباره موضوع خوابگاه‌های متاهلی مطرح کنیم که ما در نامه‌ای امروز آن را خدمت آقای رئیس جمهور تقدیم کردیم. بعضی اقدامات هم که دست خود ما بود انجام دادیم.

زلفی گل تصریح کرد: مثلا دانشگاه تهران یک خوابگاه ۱۰۰ واحدی در نقاطی از شهر داشت که از طریق مولدسازی فروختند و خوشبختانه ۷۰ درصد آن اعتبار را برای خوابگاه متاهلی اختصاص دادند و الان ۵۰۰ واحد در داخل پردیس دانشگاه تهران در حال احداث است و قول داده‌اند که ۱۴ ماهه این ۵۰۰ واحد را به ما تحویل دهند.

وزیر علوم بیان داشت: همین الان هم یک کارگروه مولدسازی برای دانشگاه یزد مجوز فروش بعضی از املاکی را که در داخل شهر بود، گرفتند تا بفروشند و پول آن را کامل برای خوابگاه متاهلی بیاورند. ما تمام تلاشمان را می‌کنیم که از طریق تهاتر و فروش اموال مازاد و اعتباراتی که دولت بر اساس قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده اختصاص می‌دهد، تا آنجایی که می‌توانیم خوابگاه‌های متاهلی را توسعه دهیم.

وی افزود: در هنگام بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳، حکمی در برنامه هفتم توسعه مصوب شده که معادل ۱۵ درصد اعتبارات کل دانشگاه‌ها برای امور پژوهشی و ۵ درصد هم برای امور فرهنگی اختصاص پیدا کند. عزیزان سازمان برنامه و بودجه قول داده‌اند که این مبالغ را در ردیف بودجه هر دانشگاهی پیش‌بینی کنند و اگر این اتفاق بیفتد سال آینده مقدمات خیز علمی جدید فراهم خواهد شد.

سخنگوی دولت: لایحه حمایت از تولید پهپادهای غیرنظامی در دولت تصویب شد

علی بهادری‌جهرمی، سخنگوی دولت در جمع خبرنگاران در تشریح مصوبات هیات وزیران خاطر نشان کرد: جلسه امروز هیات وزیران به ریاست رئیس جمهور و با حضور اعضای هیات وزیران برگزار شد و وزیر نفت و رئیس کل بانک مرکزی گزارش‌های مختلفی در حوزه رشد شاخص‌های مختلف اقتصادی و عملکردی ارائه کردند. همچنین گزارش حوزه روایت پیشرفت از سوی رئیس مرکز روایت پیشرفت قرائت شد.

وی در ادامه بیان کرد: در راستای اجرای برنامه نهضت ملی مسکن در دولت و تسریع و تحقق ساخت مسکن‌های مورد نیاز کشور و همچنین در راستای حمایت از وضعیت معیشت کارکنان نیروهای مسلح و بهبود وضعیت معشیتی آنها امروز آیین‌نامه اجرایی نوسازی و ساخت منازل سازمانی نیروهای مسلح در هیات وزیران به تصویب رسید.

بهادری جهرمی خاطر نشان کرد: سازوکارهایی برای زمین و منابع تسهیلاتی مورد نیاز و فرایندهای اجرایی که بتوان در حوزه نیروهای مسلح ساخت و ساز و نوسازی‌های مناسبی داشته باشیم در این آیین‌نامه پیش‌بینی شد. پیش از این نیز مفاد آن در بودجه پیش‌بینی شده بود و آخرین آیین‌نامه تکلیفی اجرایی بودجه امروز نهایی و ابلاغ خواهد شد.

سخنگوی دولت در ادامه با اشاره به حمایت دولت از نخبگان و شرکت‌های دانش‌بنیان و فعالان فناوری در حوزه پهپادهای غیرنظامی بیان کرد: با توجه به توسعه کاربردی پهپادها در حوزه‌های مختلف کشاورزی و علم و فناوری و حوزه‌های مختلف که مورد نیاز بخش‌های غیرنظامی هستند یک متن لایحه حمایتی به تصویب هیات وزیران رسی که تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد. همچنین پروانه‌های فعالیت در زمینه ساخت‌وساز، تولید، آموزش، تعمیرات، بهره‌برداری و صدور گواهینامه‌های کاربری در حوزه‌های ساخت پهپادهای غیرنظامی مثل کشاورزی و صنعتی در این لایحه پیش‌بینی شد.

وی تاکید کرد: همچنین پیش‌بینی‌ شد سازمان هواپیمایی کشوری و دستگاه‌های مرتبط حمایت‌های لازم را از شرکت‌های دانش‌بنیان و فعالان این حوزه هم در تخصیص مجوزهای واردات قطعات یا نمونه‌هایی که از آنها الگوگیری یا انتقال دانش فنی انجام می‌شود، داشته باشند.

بهادری‌جهرمی با اشاره به یکی دیگر از مصوبات امروز هیات وزیران گفت: به منظور بهره‌برداری حداکثری از ظرفیت مقامات محلی به‌ویژه در استان‌های مرزی، هیات وزیران موافقت کرد که استانداران استان‌های مرزی کشور به عضویت کمیسیون‌های مشترک اقتصادی میان جمهوری اسلامی ایران و کشور طرف مقابل مرز آن استان درآیند تا از ظرفیت آنها و ظرفیت مقامات محلی بتوان حداکثری بهره‌برداری را انجام داد

سخنگوی دولت عنوان کرد: آخرین مصوبه امروز هیات وزیران، موافقت هیات وزیران با پیشنهادی که وزارت امور خارجه بنا به پیشنهاد اولیه وزارت میراث فرهنگی و گردشگری بود.

بهادری‌جهرمی خاطرنشان کرد: در امتداد دیپلماسی همسایگی و توسعه روابط همسایگی به ویژه با کشورهای همسایه و کشورهای مسلمان و همچنین در جهت توسعه گردشگری و تقویت گردشگری خارجی و در جهت نمایش وضعیت پیشرفت‌های ‌ایران و نمایشگاه تصویر واقعی از پیشرفت‌ها و واقعیت‌های ایران اسلامی، هیات وزیران موافقت کرد که جمهوری اسلامی لغو روادید را با فهرست مناسبی با بیش از ۳۰ کشور داشته باشد البته در چارچوبی که وزارت امور خارجه با تعامل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری جزییات آن را با کشورهایی مقابل نهایی خواهد کرد.

وی یادآور شد: هیات وزیران این مجوز را به وزارت امور خارجه داد که در تعامل با وزارت گردشگری بتواند لغو روادید را داشته باشد. کشورهایی مانند بحرین، امارات، هند، عربستان، قطر، کویت و لبنان در این فهرست قرار دارند این مصوبه به توسعه و تقویت گردشگری خارجی و نمایش دارایی‌های فرهنگی، توانمندی‌ها و پیشرفت‌ها و توسعه بیش از پیش حوزه اقتصاد گردشگری کمک خواهد کرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: مازوت‌سوزی در نزدیکی هیچ یک از کلان‌شهرها انجام نمی‌شود

علی سلاجقه، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست هم  در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: رئیس جمهور در شورای عالی محیط زیست، تأکیدات ویژه‌ای در زمینه کاهش آلایندگی جوی داشت و ۸ بخش اصلی در مجموعه بودجه کشوری دستگاه‌ها به این موضوع اختصاص داده شده است.

وی اضافه کرد: کمی و کیفی‌سازی سوخت در ۹ پالایشگاه کشور انجام می‌شود که نیازمند اعتبارات سنگینی است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: بخشی از آلودگی از سایش لاستیک‌های خودرو اتفاق می‌افتد که موضوع جدی است و از وزارت صنعت، معدن و تجارت درخواست کرده ایم در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهد و در کنار آن از مردم هم می‌خواهیم که رعایت کنند.

سلاجقه با تاکید بر اینکه شاخص‌ها و کاهش تعداد روزهای ناسالم در کشور نشان می‌دهد کارهایی که انجام می‌شود، اثرگذار بوده است، تصریح کرد: موضوع پسماندسوزی شبانه هم توسط مأموران سازمان حفاظت محیط زیست در حال کنترل است و از شهرداری‌ها به ویژه شهرداری تهران، در خواست می شود در این زمینه به ما کمک کنند.

وی با اشاره به موضوع مازوت‌سوزی اظهار داشت: به‌عنوان امین مردم اعلام می کنم که مازوت‌سوزی در هیچ یک از پالایشگاه‌هایی که نزدیک کلان‌شهرها و مراکز جمعیتی قرار دارند، انجام نمی‌شود و این اتفاق فقط برای نیروگاه‌هایی که دور از مراکز جمعیتی قرار دارند، می‌افتد.

معاون رئیس جمهور بیان داشت: طبق ابلاغیه روز گذشته، چندین نیروگاهی که در کلان‌شهرها هستند، به هیچ وجه مجوز مازوت‌سوزی ندارند.

سلاجقه همچنین به کیفی‌سازی بنزین اشاره کرد و گفت: یورو ۴ وضعیت خوبی دارد و یورو ۵ هم در کلان‌شهرها توزیع می‌شود و در وضعیت کیفی‌سازی به خوبی پیش می‌رویم.

رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت: اعضای دولت در دو ماه، ۸۰ نشست دانشجویی برگزار کردند

سپهر خلجی، رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت  در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به حضور مسئولان در دانشگاه ها، خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری در طول سال‌های گذشته و در تمام دولت‌ها فرمودند که مسئولان به دانشگاه‌ها بروند و گزارشی از اقدامات و خدمات دولت را مستقیم برای دانشجویان و قشر نخبه کشور بیان کنند؛ ضمن اینکه حضور اعضای دولتت در جمع دانشجویان سبب خواهد شد تا پیوندی بین دولت و دانشگاه‌ها برقرار شود.

رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت تأکید کرد: شاید این اتفاق در دولت‌های دیگر هم وجود داشته است، اما با توجه به اهتمام رئیس جمهور بر اجرای امر رهبری، در این دولت از دو ماه پیش کمیته‌ای تشکیل شد و با پیگیری‌های انجام شده، زمینه حضور مسئولان را در دانشگاه‌ها فراهم آمد.

وی ادامه داد: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها، تا ۱۹ آذر، ۸۰ نشست دانشجویی با حضور اعضای دولت، شامل وزراء، معاونان رئیس جمهور و معاونین وزراء طی دو ماه تشکیل شده است که بی‌سابقه است. علاوه بر آن، دامنه حضور مسئولان در دانشگاه‌ها را به استانداران امتداد دادیم و هر ۳۰ استاندار در دانشگاه‌ها حضور پیدا کردند.

خلجی خاطرنشان کرد: حضور دانشجویان باعث برقراری ارتباط، تبیین دستاوردها و رفع ابهامات دانشجویان شدد. این موضوع محدود به ایام دانشجو نیست و با توجه به کمیته‌ای که تشکیل شده، دائمی خواهد بود.

رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت با اشاره به شعار رئیس جمهور در امر مبارزه با فساد خاطر نشان کرد: مبارزه با فساد شامل دو بخش می‌شود؛ یکی مبارزه با فسادی که رخ می‌دهد است و دوم این است که گلوگاه‌های فساد بسته شود که دولت در هر دو زمینه اقدامات روشن و کم‌سابقه‌ای انجام داده است. به میزان بستن گلوگاه‌های فساد در دولت، از تشکیل پرونده در دستگاه قضایی کاسته خواهد شد.

وی گفت: کار جدی در بخش‌های مختلف انجام شده است که شامل شفاف کردن حساب‌های مالی، معرفی بدهکاران بانکی و اقدامات بی‌سابقه دیگری است که توسط هیچ دولتی انجام نشد. مردم دیگر برای یک امضا، یک سال در ادارات دوندگی نخواهند کرد.

رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت اقدام دیگر دولت در زمینه مبارزه با فساد را صدور الکترونیکی مجوزها دانست و گفت: این موضوع باعث شد که از استمرار امضاهای طلایی جلوگیری شود.

خلجی افزود: همچنین مرکز مبارزه با مفاسد با اتکا به مردم ایجاد شد. ظرف دو سال گذشته، بیش از ۶۰ نفر از افراد در بخش‌های مختلف دولتی در فرایند گشت ارشاد مدیران جابجا شدند. برخی برکنار شدند، برای برخی پرونده ایجاد شده و برخی هم به دادگاه‌های اداری و دستگاه قضایی ارجاع داده شدند و  این روند کم‌سابقه ادامه داد. رئیس جمهور به جد پیگیر این موضوع است.

وی بند «ط» تبصره ۹ بودجه ۱۴۰۲ را از جمله اقدامات شفافیت‌زای دولت خواند و گفت: آیین‌نامه آن همین امسال نوشته شد و مقدمات اجرای آن در حال فراهم شدن است. این بند مربوط شفافیت هزینه‌ها در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی است.

اظهارات معاون پارلمانی رئیس جمهور درباره رد کلیات بودجه توسط مجلس

سید محمد حسینی، معاون پارلمانی رئیس جمهور هم  در حاشیه جلسه هیات دولت در گفت و گو با خبرنگاران درباره علل رد کلیات لایحه بودجه توسط مجلس گفت: بر اساس آیین نامه دولت یک هفته فرصت دارد تا با انجام اصلاحاتی این لایحه را تقدیم مجلس کند و امسال برای اولین بار بود که تغییراتی در آیین نامه داخلی مجلس صورت گرفت و قرار شد در دو مرحله این بودجه تقدیم شود.

وی ادامه داد: برخی از ایرادهای روز گذشته که نمایندگان مجلس مطرح کردند، ناظر به این مطلب بود که می گفتند هزینه‌ها و مصارف چه می‌شود به عنوان نمونه درباره گندم. در حالی که قرار نبود در بخش اول تقدیم مجلس شود، قرار بود فقط سقف منابع و درآمدهای دولت بیان و سپس در مرحله دوم جداول و تقسیم اعتبارات به دستگاه ها مطرح شود.

معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: برخی ابهاماتی به عنوان نمونه درباره بحث افزایش مالیات بود در حالی که دولت در این دو سال اخیر به سراغ فرار مالیاتی رفت یا شبهاتی که درباره بازنشستگان مطرح شد. البته رئیس سازمان برنامه و بودجه در این باره توضیح و قول داد مساله حل می‌شود.

رئیس سازمان امور اداری و استخدامی: میزان رضایتمندی مردم از کارکنان دولت رصد می‌شود

میثم لطیفی ، رئیس سازمان امور اداری  و استخدامی نیز در حاشیه جلسه هیات دولت در گفت و گو با خبرنگاران درباره سامانه رضایت سنجی از مردم که از هفته گذشته راه اندازی شده است، گفت: سامانه کیو آر کد، سامانه ای است که همه کارکنان با یک کد و از طریق تلفن های همراه ارزیابی می شوند.

وی ادامه داد: همه کارکنان دولت یک سامانه متمرکز دارند و برای هر فرد یک کد صادر و این سامانه در محل حضور وی نصب شده تا مراجعان با تلفن همراه به چهار سوال پاسخ دهند.

رئیس سازمان امور اداری و استخدامی بیان داشت: بر این اساس مراجعان به پرسش هایی نظیر آیا از کیفیت کار راضی بودند؟، آیا احترام لازم را انجام داد؟ ، آیا کارم با سرعت انجام شده؟ و آیا از نحوه رفتار و برخورد کارکنان راضی بودید؟ پاسخ می دهند.

لطیفی اضافه کرد: با این روند ماهانه این نظرسنجی رصد می شود و اکنون منتظر مشارکت مردم هستیم تا براساس نظرات آنها از نحوه رضایتمندی مردم مطلع شویم.

وی در پاسخ به این  سوال که آیا تا پایان امسال استخدام جدید داریم؟ گفت: با موافقت انجام شده این جذب در حوزه آموزش و پرورش را تا پایان سال خواهیم داشت.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.