تاریخ انتشار : سه شنبه 23 اسفند 1401 - 15:39
کد خبر : 378

اسباب بازی اماراتی به ایستگاه فضایی رسید

اسباب بازی اماراتی به ایستگاه فضایی رسید

به گزارش پایگاه باور خبر، هنگامی که سلطان النیادی طی ماموریت «کرو-۶» به فضا رفت، تنها نبود؛ چرا که این فضانورد اماراتی یک اسباب‌بازی به نام «سهیل» را نیز همراه خود داشت. این اسباب‌بازی که تصویر آن در تصاویر منتشرشده قابل مشاهده است، لباس آبی و سفید را بر تن کرده بود.  «سلطان النیادی»(Sultan Al

به گزارش پایگاه باور خبر، هنگامی که سلطان النیادی طی ماموریت «کرو-۶» به فضا رفت، تنها نبود؛ چرا که این فضانورد اماراتی یک اسباب‌بازی به نام «سهیل» را نیز همراه خود داشت. این اسباب‌بازی که تصویر آن در تصاویر منتشرشده قابل مشاهده است، لباس آبی و سفید را بر تن کرده بود.

 «سلطان النیادی»(Sultan Al Neyadi)، فضانورد امارات متحده عربی، دوم مارس به عنوان یکی از فضانوردان ماموریت «کرو-۶» اسپیس ایکس به فضا رفت. دکتر النیادی پس از برخاستن از فضاپیما گفت: اجازه بدهید تا پنجمین خدمه را به شما معرفی کنم. نام او «سهیل» است و نام عربی آن ستاره سُهَـیل است.

در این هنگام، بر روی زمین در مرکز فضایی محمد بن راشد (MBRSC)، یک مرد جوان اماراتی بسیار خوشحال شد و رو به همکارانش کرد و گفت: این پسر من است.

«سعید العمادی» طراح اسباب‌بازی سهیل، گفت که تماشای اسباب‌بازی‌اش در فضا برایش لحظه‌ای بسیار مهم بوده است.

 

او در مصاحبه با خلیج تایمز، گفت: احساس افتخار می‌کنم و خوشحالم. سلطان به من گفته بود که خدمه این ماموریت این طرح را تایید کرده‌اند و در طول پرواز آن را نمایش خواهند داد. وقتی در حین پرتاب آن را دیدم، به همکارانم گفتم، آن پسر من است، آن بچه من است.

از سال ۱۹۶۱ زمانی که یوری گاگارین، اولین انسان در فضا، یک سگ اسباب‌بازی را با خود در پرواز برد تا یک اسباب‌بازی در پرواز فضایی داشته باشد، این کار یک سنت بوده است. از آن زمان، فضانوردان وسایل مختلفی از جمله بچه اژدها، داستان اسباب‌بازی، باز لایت‌یر، اسباب‌بازی اولاف، بچه یودا و حتی راکون را گرفته‌اند.

این اولین باری نیست که «سهیل» به فضا می‌رود. هنگامی که هزاع‌المنصوری اولین اماراتی شد که به فضا سفر کرد، این اسباب‌بازی با او سوار موشکش شد. در آن زمان یونیفرم متفاوتی پوشیده بود.

ه محض اینکه پرواز هزاع تایید شد، ایده طراحی یک اسباب‌بازی شروع شد. سعید گفت: در سال ۲۰۱۹، زمانی که هزاع‌المنصوری اولین پرواز خود را انجام داد، ایده ما این بود که یک اسباب‌بازی داشته باشیم.

وی گفت: می‌خواستم اسباب بازی من ظاهری فضانورد داشته باشد، اما همچنان یک شخصیت خیالی باشد که از سیاره یا ستاره دیگری آمده است. من چند طراحی انجام دادم و تیم ما در نهایت به او رای داد. قبل از اینکه ظاهر را انتخاب کنیم، حدود پنج تا ۶ پیش‌نویس را مرور کردم. فکر می‌کنم آخرین به‌روزرسانی با یونیفرم‌های کرو-۶ را خیلی دوست دارم.

از طریق یک نظرسنجی در شبکه‌های اجتماعی، نام این اسباب‌بازی اعلام شد. او گفت: ما از مردم پرسیدیم که اسم اسباب‌بازی را چه بگذاریم و «سهیل» یکی از رایج‌ترین نام‌هایی بود که دیدیم. در منطقه ما، اجداد ما به نشانه پایان هوای گرم به دنبال سهیل می‌گشتند. این نشانه‌ای برای خبرهای خوب بود و امید را برای مردم منطقه به ارمغان می‌آورد.

به گفته سعید، تقاضا برای این عروسک که در وب سایت MBRSC موجود است، افزایش یافته است و بسیاری از جوانان خواهان این اسباب‌بازی هستند. او گفت: بعد از پرواز سلطان و هزاع، بسیاری از کودکان آن را درخواست می‌کنند. این کار نماد حمایت از فضانوردان است و هدف، تشویق این کودکان به علم فضانوردی و فضا در آینده است. «سهیل» نماد امید است.

سعید در پاسخ به این سوال که آیا قرار است در آینده دوستانی به «سهیل» بدهد، گفت که او تاکنون چهار دوست دارد. او گفت: آن‌ها چهار فضانورد ما هستند – هزاع، سلطان، نورا و محمد. شاید با ماموریت‌های آتی، احتمالاً آن را ارتقاء دهیم تا دو اسباب‌بازی یا بیشتر داشته باشیم، اما در حال حاضر، این چهار دوست برای او کافی هستند.

سلطان النیادی، فضانورد اماراتی نیز روز گذشته در ایستگاه فضایی بین‌المللی از فراز آسمان کشورش عبور کرد. سلطان النیادی، فضانورد محبوب امارات در ایستگاه فضایی بین‌المللی از امارات گذشت. النیادی که در حال حاضر در یک ماموریت ۶ ماهه در ایستگاه فضایی بین‌المللی است، در تاریخ ۱۲ مارس از فراز آسمان کشورش عبور کرد. در حالی که رصدخانه نجومی مرکز بین‌المللی نجوم از این لحظه نمادین فیلمبرداری می‌کرد، صفحات خورشیدی در ایستگاه فضایی بین‌المللی در آسمان شب می‌درخشیدند.

سلطان النیادی یکی از دو فضانوردی بود که در سال ۲۰۱۷ از سوی امارات متحده عربی انتخاب شد. النیادی پیش از اینکه فضانورد شود، مدرک دکتری خود را در رشته فناوری اطلاعات اخذ کرده است. سفر النیادی که باید حدود نیم سال طول بکشد، دومین سفر یک فضانورد اماراتی به ایستگاه فضایی بین‌المللی است. همکار او «هزاع علی‌المنصوری» در سال ۲۰۱۹ در یک سفر کوتاه با فضاپیمای سایوز روسیه، هشت روز را در فضا گذراند. النیادی سفر مداری خود را از طریق توافق‌نامه‌ای با شرکت «Axiom Space » مستقر در هیوستون انجام داد.

چندی پیش النیادی در یک تماس فضا به زمین با شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دوبی به مدت ۱۰ دقیقه صحبت کرد و گفت: مردم به ماه و مریخ خواهند رفت.

النیادی به زبان عربی گفت: یادگیری در مورد شرایط ریزگرانش در مدار زمین مهم است، وی در ادامه اضافه کرد که هدف بزرگ ایستگاه فضایی بین‌المللی انجام اقدامات متقابل برای کاهش اثرات منفی ماندن طولانی‌مدت در فضا(مانند ورزش) برای کمک به کاشفان ماه در آینده است.

سفر النیادی که باید حدود نیم سال طول بکشد، دومین سفر یک فضانورد اماراتی به ایستگاه فضایی بین‌المللی است. همکار او «هزاع علی المنصوری» در سال ۲۰۱۹ در یک سفر کوتاه با فضاپیمای سایوز روسیه، هشت روز را در فضا گذراند. النیادی سفر مداری خود را از طریق توافق‌نامه‌ای با شرکت «Axiom Space» مستقر در هیوستون انجام داد.

النیادی روز سه‌شنبه هفته گذشته در صحبت با شیخ محمد بن راشد گفت که بدن او هنوز در ایستگاه فضایی بین‌المللی(ISS) با شرایط ریزگرانش مقابله می‌کند. النیادی به شیخ محمد گفت که برنامه آنها در ایستگاه فضایی بین‌المللی از روز اول بسیار پرتنش بوده است. او همچنین از شیخ محمد به خاطر عمل به وعده خود مبنی بر اعزام فضانوردان بیشتر به فضا پس از رفتن «هزاع علی المنصوری» به مدت هشت روز در سپتامبر ۲۰۱۹ به ایستگاه فضایی بین‌المللی تشکر کرد.

النیادی در طول این تماس ویدئویی تصویر «سهیل»(Suhail) اسباب‌بازی نجومی اماراتی که در داخل ایستگاه فضایی بین‌المللی شناور بود را نشان داد و افزود که به‌ اصطلاح پنجمین عضو کرو-۶(اشاره به سهیل) زندگی فوق‌العاده‌ای را در فضا می‌گذارند.

ماموریت «کرو-۶»(Crew-6) شرکت «اسپیس ایکس»(SpaceX) برای ناسا، بامداد دوم مارس همراه با چهار فضانورد به فضا پرتاب شد. یک موشک «فالکون۹»(Falcon 9) از سکوی پرتاب ۳۹A در «مرکز فضایی کندی»(KSC) ناسا در فلوریدا در ساعت ۱۲:۳۴ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی بلند شد و نهمین پرواز سرنشین‌دار اسپیس ایکس تا به امروز و چهارمین پرواز کپسول «دراگون»(Dragon) موسوم به «اندور»(Endeavour) را انجام داد.

حضور اسباب‌بازی اماراتی‌ها در ایستگاه فضایی بین‌المللی

 

علاوه بر «سلطان النیادی»(Sultan Al-Neyadi)، فضانورد امارات متحده عربی، «وارن وودی هوبرگ»(Warren «Woody» Hoburg) و «استفن بوون»(Stephen Bowen)، فضانوردان ناسا و «آندری فدیایف»(Andrey Fedyaev) فضانورد «آژانس فضایی روسیه»(Roscosmos) نیز در این ماموریت حضور دارند.

اولین فضانورد اماراتی که قصد دارد ماه‌ها را در فضا سپری کند، می‌گوید، سفر او آنها را برای اکتشاف آینده در ماه آماده خواهد کرد.

سلطان النیادی روز دوشنبه(۷ مارس) از ایستگاه فضایی بین‌المللی(ISS) درباره چگونگی پیش‌روی اوضاع و سازگاری‌اش با شرایط ریزگرانش، پس از پرتاب در روز پنجشنبه گذشته(۲ مارس) در مأموریت کرو-۶ اسپیس ایکس صحبت کرد. ماموریت‌های ماه از جمله اولویت‌های اکتشافی بود که النیادی طی این صحبت‌ها بر آن تاکید کرد.

امارات متحده عربی یکی از امضاکنندگان توافقنامه آرتمیس به رهبری ناسا است. در حالی که امارات هنوز نام هیچ فضانوردی را برای اعزام به ماه اعلام نکرده است، اما مریخ‌نورد «راشد» آن در ماه آوریل با کاوشگر فضایی ژاپنی بر روی ماه فرود خواهد آمد.

این فضانورد اماراتی ۱۹ آزمایش اختصاصی در موضوعاتی از جمله سلامت قلب و عروق، کمردرد، سیستم ایمنی، زیست‌شناسی گیاهی، علم مواد، خواب و تشعشع و مایعات انجام خواهد داد. در تلاشی فراگیر، دانشگاه علوم پزشکی و بهداشت مرکز فضایی کالج «بیلور»(baylor) نیز دو آزمایش با دانشجویان اماراتی روی زمین انجام داده است. در یک آزمایش سلول‌های دندانی یا دهانی را در فضا در مقابل زمین بررسی می‌کند، در حالی که آزمایشی دیگر به «تداخلات قلبی و وضعیتی»(اشاره به چگونگی جریان خون در موقعیت‌های مختلف بدن که به شدت تحت تأثیر ریزگرانش است) می‌پردازد.

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.